Bevezető
Női testben élni ajándék. De néha nehezebb, mint gondolnánk. Vannak napok, amikor minden energiád elfolyik, amikor fáj, feszül, nem működik úgy, ahogy szeretnéd. Ilyenkor sokan azt kérdezik: „Mi a baj velem? Hol rontottam el?”
De mi van akkor, ha nem rontottál el semmit? Mi van, ha a tested nem hibás – csak más nyelven próbál szólni hozzád?
Ez a cikk nem ígér gyors megoldásokat. Csak egy csendes, de annál fontosabb felismerést:
A tünet nem ellenség. A tünet üzenet.
A női test nem lineáris. Nem kiszámítható, nem állandó, nem teljesíményalapú. Ciklikus. Összekapcsolódik a holddal, az árapály mozgásával, az évszakokkal.
De a világ, amelyben élünk, gyakran nem ezt ünnepli. Hanem azt várja el, hogy mindig egyforma legyél: kiegyensúlyozott, produktív, erős.
Csakhogy a női test – és a női lélek – nem erre lett hangolva.
Nemcsak a táplálkozásod, a hormonháztartásod vagy a mozgás határozza meg az egészségedet. A gondolataid, a hiedelmeid, a múltad, a kapcsolataid is alakítják.
Amit gyerekként hallottál magadról. Amit nőként láttál a családodban. Amit elhittél, amikor senki sem állt melléd.
A tested emlékezik – és előbb-utóbb jelezni kezd.
„A hitből biológia lesz.” — Norman Cousins, Head First: The Biology of Hope, 1989
Sokan jönnek hozzám úgy, hogy már „mindent is” megpróbáltak: tiszta étkezés, mozgás, vitaminok, protokollok. Mégsem történik áttörés.
Ilyenkor a kérdés nem az, hogy mit nem csináltál még, hanem:
Minek nem adtál még hangot?
A tünet gyakran egy elfojtott történet újranyitása. Egy hívás: idő van meghallani.
Férj, gyerek, szülők, munka, elvárások, megfelelések. Mindenki fontosabb. Te utoljára jössz.
A test egy ideig csak suttog. Aztán kiabálni kezd.
De gyakran még akkor sincs idő, tér, engedély, hogy meghallgasd.
Ez a minta nemcsak a testedet, hanem a lelkedet is elfárasztja.
Tapasztaltam. Átéltem. Ismerem.
Ezért tudok hitelesen kísérni. Nem „megoldani akarom” a történetedet, hanem segítek meghallani azt, amit más nem hall.
Aromaterápia. Női jóga. Ájurvéda. Funkcionális táplálkozás. Coaching. Nem „trükkök”. Eszközök. Rétegek.
Mert te is rétegekből állsz.
Záró gondolat
Ez nem módszer. Nem is tanács.
Ez egy meghívás.
Gyógyulni azt is jelenti: visszatalálni önmagadhoz.
Ha készen állsz, indulhatunk.
Essentia Flow by Orsi
test – ritmus – kapcsolódás – gyógyulás
2083 Solymár, Toldi utca 32/a
+3620 542 0825
info@drszakonyiorsolya.hu
Jogi nyilatkozat: Az oldalon található információk kizárólag tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi diagnózist vagy kezelést.
Adatvédelem: A személyes adatok kezelése a hatályos GDPR és magyar jogszabályok szerint történik.
© 2025 Essentia Flow by Orsi | Minden jog fenntartva.
„Ha nem gondoskodunk minden kisbabáról gyengédséggel és rengeteg szeretettel, akkor hogyan is tudnának igazán szeretni és bízni?” – Robin Lim
A várandósság és a gyermekágy időszaka egy nő életének egyik legérzékenyebb, legformálóbb szakasza. Hosszú időn át természetes volt, hogy ilyenkor nem voltunk egyedül. Ott voltak az asszonykörök, a női jelenlét, a tapasztalatot átadó idősebb nők. Ma azonban sokszor csak az információk túltengése, a magány és az elbizonytalanodás marad.
Én magam is átéltem, milyen az, amikor ez a finom, megtartó háttér hiányzik.
Az első szülésem során fiatalon, a családomtól távol, egy számomra ismeretlen egészségügyi rendszerben találtam magam. Akkor még nem tudtam, hogyan készülhetnék tudatosan, és hogyan bízhatnék jobban a testemben. A kiszolgáltatottság érzése, a szülés utáni testi fájdalmak, a távolságtartás, az anyaság első pillanatainak nehézségei mély nyomot hagytak – és hosszú időre elbizonytalanítottak a női testem működésében is.
De később lehetőségem volt másként átélni. A második várandósságomra már felkészülten, tudatosan hangolódtam rá – jógával, légzéssel, vizualizációval, testtudattal. Ez a szülés méltó volt: természetes, lassú, figyelemben tartott, és minden pillanatában jelen lehettem. A lányomat azonnal magamhoz ölelhettem, végig együtt maradtunk – és ez a bensőséges indulás egészen más ívet adott az anyaságnak is.
Ez a két élmény – a hiány és a teljesség – tanított meg arra, mennyire fontos, hogy ne legyünk egyedül.
Hogy legyen mellettünk valaki, aki ért, aki tart, aki emlékeztet: benned van az erő.
🤍 Ma ezért kísérek más nőket is szívvel-lélekkel.
Hiszem, hogy minden nőnek joga van ahhoz, hogy támogatva, felkészítve és meghallgatva élhesse meg a várandósságát, a szülését és a gyermekágyas időszakot. Nem orvosként, hanem nőként, anyaként, dúlai szemlélettel – megértéssel, tapasztalattal, jelenléttel.
Személyre szabott kísérésre van lehetőség – akár a várandósság alatt, akár a gyermekágy idején (személyesen vagy online).
Természetes módszerekkel (jógával, illóolajokkal, életmódtámogatással, hormonális egyensúlyhangolással) dolgozunk, mindig a te életed ritmusára hangolva, a Te igényeidhez igazítva, hiszen nincs két egyforma történet.
„A gyermekágy számtalan próbatételt tartogat. Újdonsült anyaként egyszerre kell gyógyítani a testedet, erősítened a lelkedet, élesítened az elmédet, beosztanod az idődet, és egyensúlyt teremteni a kisbaba érkezése előtti és a mostani életed között. Elképesztően sok munka. De nők nemzedékei, egyik a másik után, elvégzik.”
Ha szeretnéd, hogy veled legyen valaki ezen az úton, aki nem irányít, csak finoman kísér – szeretettel várlak.
🌿 Aromaterápia és rügyterápia – a természet illata és bölcsessége
Az illatok – csakúgy, mint a növények – régóta kísérik az embert a gyógyulás útján. Nemcsak testet, de lelket is simogatnak, finoman hangolnak – vissza önmagunkhoz.
Már az ókori Egyiptomban is felfedezték az illóolajok különleges erejét. A piramisok falai között olyan agyagedényeket találtak, amelyekben több ezer év után is megőrződött az olajok illata. Az egyiptomiak nem csupán balzsamozásra használták őket – hanem a test, az elme és a lélek tisztítására is. Illatokat párologtattak a szent terekben, keneteket alkalmaztak beavatásokhoz és gyógyításokhoz – tudták, hogy az illat hídként működik a látható és a láthatatlan között.
Az aromaterápia számomra nem pusztán „illatolás”.
A megfelelő minőségű és célra kiválasztott illóolaj – megfelelő hordozóban, érzékenyen adagolva – finoman és mélyen képes támogatni. Akár egy rég elfeledett emlékhez segít hozzáférni, akár a test hormonális vagy idegrendszeri egyensúlyát segít újrahangolni.
🌿 Amikor az illat összeér a növénnyel
A fitoterápia – a gyógynövények célzott alkalmazása – és az aromaterápia kéz a kézben járnak. Nem versengenek, hanem kiegészítik egymást. Egy jól összeállított illóolaj-keverék és egy tudatosan választott gyógynövénykivonat egymást erősítve képesek támogatni egy-egy kibillent állapot visszarendeződését.
Sokszor használok rügyterápiás (gemmoterápiás) kivonatokat is – finom, mégis intenzív formái ezek a növényi támogatásnak.
De nem hiszek a receptekben. Hiszek a szinergiában – abban, hogy a növények és az illatok egy-egy személyhez kapcsolódva válnak igazi gyógymóddá.
💧 Bázisolajok – az illatok bölcs hordozói
A bázisolaj nem csupán vivőanyag – önálló terápiás hatással is bír.
Egyes olajok (pl. szezám, édesmandula, makadámia) megnyugtatnak, táplálnak, mások (pl. mogyoró, szőlőmag) mélyebbre viszik az illóolajokat, stimulálnak, könnyebben felszívódnak.
Ahogyan az illóolajokat, úgy a bázisolajokat is tudatosan választom ki – a cél, az állapot és az energetikai igények alapján.
🌍 Közös nyelvet beszélnek – nyugaton és keleten
Legyen szó a nyugati integrál fitoterápiáról, a rügyterápiáról, az antropozófus orvoslás finomhangolt rendszeréről, vagy a keleti ájurvéda és hagyományos kínai orvoslás több ezer éves bölcsességéről – mind ugyanazt vallják:
hogy az ember test–lélek–szellem egysége, és a gyógyító növények nemcsak hatóanyagokat, hanem üzeneteket, energetikai mintázatokat is hordoznak.
Ez a holisztikus látásmód szövi át az én munkámat is – ahol az illatok, kivonatok, gyógynövények és beszélgetések mind együtt hangolnak vissza a belső egyensúlyhoz.
💫 Komplex támogatás – egy test, egy történet, egy egyensúly
Egy-egy hormonális kilengés, cikluszavar vagy a menopauza környéki kihívás nem választható le a teljes női működésről – ezért a támogatás sem lehet egysíkú.
A táplálkozás finomhangolása éppúgy része lehet a folyamatnak, mint az illóolajok tudatos használata, a célzott fitoterápia vagy a rügyterápia alkalmazása.
Mindez kiegészülhet stresszkezeléssel, életmódbeli tanácsadással – és finoman átszövi az ájurvéda és a kínai medicina bölcsessége.
Mert ahogyan nincs két egyforma test – úgy nincs két egyforma egyensúlyhoz vezető út sem.