Miért működött másnál – és nálam miért nem?

Gondolatok a remisszióról, az összehasonlításról és a saját utunk értékéről

Van valami egészen nyomasztó abban, amikor azt látjuk: más, akivel esetleg egyszerre indultunk a gyógyulás újtján, már jobban van – mi pedig még mindig benne vagyunk. Amikor valaki azt mondja: „Nekem segített az étrend / a protokoll / a terapeuta, te is kövesd, mert így gyógyulhatsz csak meg te is…” – és egy hang belül megszólal: „Oké, hát én is csinálom! És nálam miért nem működik?”

Krónikus és összetett állapotok – mint az endometriózis, IC, hormonális zavarok vagy autoimmun folyamatok – nem mindig reagálnak azonnal. A türelem és az egyéni út megtalálása azonban kulcsfontosságú.

Mégis, a mai világ az azonnali eredményekhez szokott, és hajlamosak vagyunk magunkat óhatatlanul is másokhoz mérni. Látjuk, ki milyen gyorsan „gyógyult”, és amikor nálunk másképp alakul az út, elkezdünk kételkedni: magunkban, a módszerben, a világban.

Pedig a gyógyulás nem egyenes út. Nem időre teljesítendő feladat, és nem is biztos, hogy ugyanazon az ösvényen halad, mint másoké. Sokan elfelejtik, hogy a gyógyulás egy mély, személyes, sokrétű folyamat – és hogy minden út másképp vezet a csúcsig.

Ezért szeretem a hegycsúcshasonlatot – mert segít megérteni, hogy nem létezik egyetlen üdvözítő út. Nem az a lényeg, ki hol tart éppen, hanem az, hogy halad-e a saját ütvonalán. Lehet, hogy valaki jobban bírja a lankásabb, kanyargósabb ösvényt. Időnként megáll, megpihen, körbenéz. Ez is rendben van.

Egy jó szakember figyelemmel kíséri ezt az utat, érti a visszajelzéseidet, és nem erőlteti rád a saját ösvényét. Ha kell, finomhangol, újratervez. Nem követel, hanem kísér. Ezért kérlek, te se higgy annak, aki szerint csak egyetlen járható út létezik! Lehetnek sarokpontok, melyek sokak újtján megjelennek, de az ösvény vonala mindig egyedi.

A gyógyulás ritmusában

Hiszem, hogy a krónikus egyensúlytalanságok nem csak fizikai síkon jönnek létre. Az, hogy hol törik meg bennünk az egyensúly, nagyban függ:

  • a gyerekkori programozottságunktól,
  • a hormonális érzékenységünktől,
  • a lelki tűréshatárunktól,
  • a stresszkezelési mintáinktól,
  • a női családi örökségünktől is.

Valakinek a hormonrendszere az érzékeny pontja. Másnak az emésztése. Megint másnak az ízületei, vagy az autoimmun terület.

És ami egyszer már kibillent, az érzékeny pont marad – de nem gyengeségből, hanem mert ott rejlik a legnagyobb tanítás.

Remisszió vagy gyógyulás? Ne mérd magad másokhoz

A gyógyulás és a remisszió nem mindig különböztethető meg az adott pillanatban. Hiszen ha valaki évekig tünetmentes, azt joggal éli meg gyógyulásként – egészen addig, amíg esetleg újra elő nem jönnek a tünetek. Ilyenkor mondhatjuk: ez valószínűleg remisszió volt. De ez nem jelenti azt, hogy az addigi út felesleges lett volna.

Fontos az is, hogy egy adott betegség – például egy krónikus húgyhólyag-érzékenység vagy autoimmun tünetegyüttes – nem mindig objektíven látható. Sok tünet belső megélés kérdése, és az, hogy valaki éppen tünetmentesnek tűnik kívülről, nem jelenti azt, hogy valóban meggyógyult minden szinten.

Előfordulhat, hogy valaki most éppen gyógyultnak érzi magát, és előadásokat tart a saját sikertörténetéről – de pár év múlva visszaesik, csak erről már nem hallunk. Ez nem kritika. Csak figyelmeztetés: ne hasonlítsd magad másokhoz. Nem tudhatod, mi van a történetük hátterében.

Az egyik legnagyobb csapda, hogy mások definícióihoz kezdjük mérni a saját valóságunkat.

Lehet, hogy valaki azt mondja: „teljesen meggyógyult”, miközben számára már az is óriási dolog, hogy a napi 24 órás fájdalomból eljutott oda, hogy havonta csak 1–2 napot jelez a teste. Ez neki már a „csoda”. Míg te ugyanezt talán még mindig szenvedésként éled meg – mert más az érzékenységed, a tűréshatárod, az elvárásaid.

A gyógyulás nem statikus állapot. Nem egyetlen pillanat. Nem feltétlenül jelenti azt, hogy soha többé nincs egyetlen tüneted sem. Néha inkább azt jelenti, hogy már nem az uralja az életedet. Hogy nem félelemből hozod a döntéseidet. Hogy visszavetted a kapcsolatot a testeddel – és képes vagy együttműködni vele, nem ellene menni.

És azt is fontos tudni: a remisszió nem kudarc. Sőt. Aki eljutott oda, hogy már nem 24/7 él tünetekkel, hanem van szabad lélegzetvételnyi idő, az igenis tett egy hatalmas lépést. És ha valamikor jön egy visszaesés, az nem érvényteleníti azt, amit addig elértél. Egyszerűen azt jelenti: újra figyelni kell.

Mit vihetsz magaddal ebből a cikkből?

  • A gyógyulás újtja nem mindig egyenes – és ez rendben van.
  • Ne hasonlítsd magad másokhoz: nem tudhatod, ők min mentek keresztül.
  • Amitől más jobban lett, nem biztos, hogy neked is segít – és ez nem a te hibád.
  • Egy jó szakember figyel rád, és nem erőltet rád semmit.
  • Időre, erőre, empátiára és rugalmasságra van szükség – mindkét oldalon.

Ha szeretnél ebben a folyamatban kísérőt, örömmel segítek – lépésről lépésre, személyre szabottan.

Szeretettel, Essentia Flow by Orsi

hu_HUHungarian

Terhesség és gyermekágy – szelíd kísérés nőként, anyaként

„Ha nem gondoskodunk minden kisbabáról gyengédséggel és rengeteg szeretettel, akkor hogyan is tudnának igazán szeretni és bízni?” – Robin Lim

A várandósság és a gyermekágy időszaka egy nő életének egyik legérzékenyebb, legformálóbb szakasza. Hosszú időn át természetes volt, hogy ilyenkor nem voltunk egyedül. Ott voltak az asszonykörök, a női jelenlét, a tapasztalatot átadó idősebb nők. Ma azonban sokszor csak az információk túltengése, a magány és az elbizonytalanodás marad.

Én magam is átéltem, milyen az, amikor ez a finom, megtartó háttér hiányzik.

Az első szülésem során fiatalon, a családomtól távol, egy számomra ismeretlen egészségügyi rendszerben találtam magam. Akkor még nem tudtam, hogyan készülhetnék tudatosan, és hogyan bízhatnék jobban a testemben. A kiszolgáltatottság érzése, a szülés utáni testi fájdalmak, a távolságtartás, az anyaság első pillanatainak nehézségei mély nyomot hagytak – és hosszú időre elbizonytalanítottak a női testem működésében is.

De később lehetőségem volt másként átélni. A második várandósságomra már felkészülten, tudatosan hangolódtam rá – jógával, légzéssel, vizualizációval, testtudattal. Ez a szülés méltó volt: természetes, lassú, figyelemben tartott, és minden pillanatában jelen lehettem. A lányomat azonnal magamhoz ölelhettem, végig együtt maradtunk – és ez a bensőséges indulás egészen más ívet adott az anyaságnak is.

Ez a két élmény – a hiány és a teljesség – tanított meg arra, mennyire fontos, hogy ne legyünk egyedül.

Hogy legyen mellettünk valaki, aki ért, aki tart, aki emlékeztet: benned van az erő.

🤍 Ma ezért kísérek más nőket is szívvel-lélekkel.

Hiszem, hogy minden nőnek joga van ahhoz, hogy támogatva, felkészítve és meghallgatva élhesse meg a várandósságát, a szülését és a gyermekágyas időszakot. Nem orvosként, hanem nőként, anyaként, dúlai szemlélettel – megértéssel, tapasztalattal, jelenléttel.

Személyre szabott kísérésre van lehetőség – akár a várandósság alatt, akár a gyermekágy idején (személyesen vagy online).

Természetes módszerekkel (jógával, illóolajokkal, életmódtámogatással, hormonális egyensúlyhangolással) dolgozunk, mindig a te életed ritmusára hangolva, a Te igényeidhez igazítva, hiszen nincs két egyforma történet.

„A gyermekágy számtalan próbatételt tartogat. Újdonsült anyaként egyszerre kell gyógyítani a testedet, erősítened a lelkedet, élesítened az elmédet, beosztanod az idődet, és egyensúlyt teremteni a kisbaba érkezése előtti és a mostani életed között. Elképesztően sok munka. De nők nemzedékei, egyik a másik után, elvégzik.”

Ha szeretnéd, hogy veled legyen valaki ezen az úton, aki nem irányít, csak finoman kísér – szeretettel várlak.

Aromaterápia & rügyterápia

🌿 Aromaterápia és rügyterápia – a természet illata és bölcsessége

Az illatok – csakúgy, mint a növények – régóta kísérik az embert a gyógyulás útján. Nemcsak testet, de lelket is simogatnak, finoman hangolnak – vissza önmagunkhoz.

Már az ókori Egyiptomban is felfedezték az illóolajok különleges erejét. A piramisok falai között olyan agyagedényeket találtak, amelyekben több ezer év után is megőrződött az olajok illata. Az egyiptomiak nem csupán balzsamozásra használták őket – hanem a test, az elme és a lélek tisztítására is. Illatokat párologtattak a szent terekben, keneteket alkalmaztak beavatásokhoz és gyógyításokhoz – tudták, hogy az illat hídként működik a látható és a láthatatlan között.

Az aromaterápia számomra nem pusztán „illatolás”.

A megfelelő minőségű és célra kiválasztott illóolaj – megfelelő hordozóban, érzékenyen adagolva – finoman és mélyen képes támogatni. Akár egy rég elfeledett emlékhez segít hozzáférni, akár a test hormonális vagy idegrendszeri egyensúlyát segít újrahangolni.

🌿 Amikor az illat összeér a növénnyel

A fitoterápia – a gyógynövények célzott alkalmazása – és az aromaterápia kéz a kézben járnak. Nem versengenek, hanem kiegészítik egymást. Egy jól összeállított illóolaj-keverék és egy tudatosan választott gyógynövénykivonat egymást erősítve képesek támogatni egy-egy kibillent állapot visszarendeződését.

Sokszor használok rügyterápiás (gemmoterápiás) kivonatokat is – finom, mégis intenzív formái ezek a növényi támogatásnak.

De nem hiszek a receptekben. Hiszek a szinergiában – abban, hogy a növények és az illatok egy-egy személyhez kapcsolódva válnak igazi gyógymóddá.

💧 Bázisolajok – az illatok bölcs hordozói

A bázisolaj nem csupán vivőanyag – önálló terápiás hatással is bír.

Egyes olajok (pl. szezám, édesmandula, makadámia) megnyugtatnak, táplálnak, mások (pl. mogyoró, szőlőmag) mélyebbre viszik az illóolajokat, stimulálnak, könnyebben felszívódnak.

Ahogyan az illóolajokat, úgy a bázisolajokat is tudatosan választom ki – a cél, az állapot és az energetikai igények alapján.

🌍 Közös nyelvet beszélnek – nyugaton és keleten

Legyen szó a nyugati integrál fitoterápiáról, a rügyterápiáról, az antropozófus orvoslás finomhangolt rendszeréről, vagy a keleti ájurvéda és hagyományos kínai orvoslás több ezer éves bölcsességéről – mind ugyanazt vallják:

hogy az ember test–lélek–szellem egysége, és a gyógyító növények nemcsak hatóanyagokat, hanem üzeneteket, energetikai mintázatokat is hordoznak.

Ez a holisztikus látásmód szövi át az én munkámat is – ahol az illatok, kivonatok, gyógynövények és beszélgetések mind együtt hangolnak vissza a belső egyensúlyhoz.

💫 Komplex támogatás – egy test, egy történet, egy egyensúly

Egy-egy hormonális kilengés, cikluszavar vagy a menopauza környéki kihívás nem választható le a teljes női működésről – ezért a támogatás sem lehet egysíkú.

A táplálkozás finomhangolása éppúgy része lehet a folyamatnak, mint az illóolajok tudatos használata, a célzott fitoterápia vagy a rügyterápia alkalmazása.

Mindez kiegészülhet stresszkezeléssel, életmódbeli tanácsadással – és finoman átszövi az ájurvéda és a kínai medicina bölcsessége.

Mert ahogyan nincs két egyforma test – úgy nincs két egyforma egyensúlyhoz vezető út sem.