„A közös munka során nem sablonokra, hanem rád szabott, átgondolt iránymutatásra számíthatsz.
A célom, hogy megértsd, mi állhat a tüneteid hátterében, miért nem működtek eddig a próbálkozások – és hogy olyan változtatásokat javasoljak, amelyek valóban működnek a te életedben.
Végigkísérlek a folyamatban szakmai biztonsággal és figyelemmel – de a cél nem az, hogy örökké szükséged legyen rám.
Az, hogy közben megtanuld értelmezni a saját tested jelzéseit, időben felismerd a finom egyensúlytalanságokat, és a jövőben önállóan is képes legyél ráhangolódni önmagadra.
Így válik a közös munka hosszú távon is megtartóvá – és valóban a tiéddé.”
„Mert hiszem, hogy a női test nem gép, hanem finoman hangolt rendszer. És a valódi gyógyulás ott kezdődik, ahol nemcsak meghallanak – hanem meg is értenek.”
Amennyiben bővebben szeretne olvasni egy-egy szolgáltatásról, kattintson a képre vagy a szolgáltatás nevére. Így részletes leírásokat, módszereket és gyakorlati tudnivalókat találhat minden témában.
Illóolajok, virágeszenciák és növényi rügyek célzott alkalmazása hormonális, emésztési és érzelmi egyensúly támogatására. A természet intelligenciája és a modern szemlélet találkozása – személyre szabott támogatás a női test–lélek ritmusához igazítva, teljes jelenléttel és tapasztalati tudással.
🌿 Aromaterápia és rügyterápia – a természet illata és bölcsessége
Az illatok – csakúgy, mint a növények – régóta kísérik az embert a gyógyulás útján. Nemcsak testet, de lelket is simogatnak, finoman hangolnak – vissza önmagunkhoz.
Már az ókori Egyiptomban is felfedezték az illóolajok különleges erejét. A piramisok falai között olyan agyagedényeket találtak, amelyekben több ezer év után is megőrződött az olajok illata. Az egyiptomiak nem csupán balzsamozásra használták őket – hanem a test, az elme és a lélek tisztítására is. Illatokat párologtattak a szent terekben, keneteket alkalmaztak beavatásokhoz és gyógyításokhoz – tudták, hogy az illat hídként működik a látható és a láthatatlan között.
Az aromaterápia számomra nem pusztán „illatolás”. A megfelelő minőségű és célra kiválasztott illóolaj – megfelelő hordozóban, érzékenyen adagolva – finoman és mélyen képes támogatni. Akár egy rég elfeledett emlékhez segít hozzáférni, akár a test hormonális vagy idegrendszeri egyensúlyát segít újrahangolni.
🌿 Amikor az illat összeér a növénnyel
A fitoterápia – a gyógynövények célzott alkalmazása – és az aromaterápia kéz a kézben járnak. Nem versengenek, hanem kiegészítik egymást. Egy jól összeállított illóolaj-keverék és egy tudatosan választott gyógynövénykivonat egymást erősítve képesek támogatni egy-egy kibillent állapot visszarendeződését.
Sokszor használok rügyterápiás (gemmoterápiás) kivonatokat is – finom, mégis intenzív formái ezek a növényi támogatásnak. De nem hiszek a receptekben. Hiszek a szinergiában – abban, hogy a növények és az illatok egy-egy személyhez kapcsolódva válnak igazi gyógymóddá.
💧 Bázisolajok – az illatok bölcs hordozói
A bázisolaj nem csupán vivőanyag – önálló terápiás hatással is bír. Egyes olajok (pl. szezám, édesmandula, makadámia) megnyugtatnak, táplálnak, mások (pl. mogyoró, szőlőmag) mélyebbre viszik az illóolajokat, stimulálnak, könnyebben felszívódnak.
Ahogyan az illóolajokat, úgy a bázisolajokat is tudatosan választom ki – a cél, az állapot és az energetikai igények alapján.
🌍 Közös nyelvet beszélnek – nyugaton és keleten
Legyen szó a nyugati integrál fitoterápiáról, a rügyterápiáról, az antropozófus orvoslás finomhangolt rendszeréről, vagy a keleti ájurvéda és hagyományos kínai orvoslás több ezer éves bölcsességéről – mind ugyanazt vallják: hogy az ember test–lélek–szellem egysége, és a gyógyító növények nemcsak hatóanyagokat, hanem üzeneteket, energetikai mintázatokat is hordoznak.
Ez a holisztikus látásmód szövi át az én munkámat is – ahol az illatok, kivonatok, gyógynövények és beszélgetések mind együtt hangolnak vissza a belső egyensúlyhoz.
💫 Komplex támogatás – egy test, egy történet, egy egyensúly
Egy-egy hormonális kilengés, cikluszavar vagy a menopauza környéki kihívás nem választható le a teljes női működésről – ezért a támogatás sem lehet egysíkú.
A táplálkozás finomhangolása éppúgy része lehet a folyamatnak, mint az illóolajok tudatos használata, a célzott fitoterápia vagy a rügyterápia alkalmazása. Mindez kiegészülhet stresszkezeléssel, életmódbeli tanácsadással – és finoman átszövi az ájurvéda és a kínai medicina bölcsessége.
Mert ahogyan nincs két egyforma test – úgy nincs két egyforma egyensúlyhoz vezető út sem.
Nemcsak hatóanyag – hanem energia, ritmus és üzenet. A gyógynövényekkel gyengéden hangoljuk vissza a testet a természetes egyensúlyához, egyéni alkathoz, hormonális ritmushoz és aktuális testi-lelki állapothoz igazítva. A növényi világ ciklikus bölcsessége kísér utadon.
„A növények nem csak hatóanyagokat hordoznak – hanem történeteket, ritmust, üzeneteket. Meg kell tanulnunk újra olvasni bennük.”
A fitoterápia – vagyis a gyógynövényes gyógyítás – az egyik legrégebbi, legősibb eszközünk az egészség helyreállításában. Nemcsak a test fizikai tüneteire hat, hanem finoman érinti az energetikai állapotunkat, a lelki terheket és a belső ritmusunkat is.
Gyógynövényeket használtak az ősi egyiptomiak, a görög orvosok, a középkori kolostorok szerzetesei, de itt, a Kárpát-medencében is a javasasszonyok és füvesemberek generációról generációra adták tovább tudásukat.
🌱 A növény mint szövetséges
A fitoterápia nem kizárólag a hatóanyagokról szól – hanem a növény „természetéről” is. Melegít vagy hűt? Szárít vagy nedvesít? Elindít vagy megtart? Egyensúlyt teremt vagy elcsendesít?
Ez az a szemlélet, ahol a modern tudomány és az ősi gyógyászat kéz a kézben járhat – hiszen a hatóanyagokon túl számít a növény energetikája is.
Ezért integrálom a munkámba az Ayurveda (pl. tulsi, triphala, ashwagandha), a TCM (pl. adaptogének, tonikok), valamint a nyugati népi hagyomány növényeit is – úgy, hogy azok valóban igazodjanak az adott személy igényeihez.
🧭 Példák:
✨ Fitoterápia – amikor hallgatunk a testre is, nem csak a tankönyvre
Sok természetes készítmény ma már „túlteljesít”, túlkoncentrált. A fitoterápia azonban a finomhangolásról szól. Fontos, hogyan, mikor és kinek adjuk.
Nem minden nyugtató hatású gyógynövény való mindenkinek, és nem minden „immunerősítő” használ bármikor. A test intelligens – csak figyelnünk kell rá.
🔹 Ezért nálam a gyógynövényes ajánlások:
📩 Ha szeretnéd megtapasztalni, milyen az, amikor a gyógynövény nem csak hat – hanem ért is téged, szeretettel várlak egyéni konzultációra.
Egy több ezer éves, finoman hangolt rendszer, amely a testi-lelki egyensúlyt az egyéni alkat, a ciklus és az évszakok változásai szerint közelíti meg. Segít az emésztés, hormonális ritmus és idegrendszeri állapot támogatásában – a doshák és a természet rendjének bölcsességével.
🌿 Egy ősi rendszer bölcsessége a mai nő szolgálatában
Az ájurvéda nem csupán egy több ezer éves gyógyászati rendszer – sokkal inkább egy szemlélet, amely az embert egészként látja. Nem csak testként, hanem lélekként, gondolkodó és érző lényként, akinek belső világa legalább olyan fontos, mint a tünetei.
A szó maga két szanszkrit kifejezésből áll:
Vagyis: az ájurvéda az élet tudománya.
Egy olyan holisztikus rendszer, amely az élet ritmusát, ciklikusságát, természeti törvényeit figyelembe véve segít visszatalálni önmagunkhoz – testi, lelki, tudati szinten.
„Az élet: a test, az érzékszervek, az elme és az Önvaló összekapcsolódása.”
– Csaraka-szanhitá, Szútraszthána, 1.42.
🌱 Egyensúly, nem uniformizált egészség
Az ájurvéda alapgondolata, hogy minden ember egyedi alkat, és ami az egyik embernek gyógyszer, a másiknak lehet méreg. A cél nem a tünetek elnyomása, hanem az egyensúly visszaállítása – mégpedig az egyéni természet (prakriti) figyelembevételével.
Nem alkalmaz sablonokat. A hangsúly mindig a megelőzésen, a belső egyensúly finomhangolásán van – és ezen a ponton találkozik sok tekintetben a Hagyományos Kínai Orvoslás szemléletével is.
Mindkét rendszer abban hisz, hogy ha a legelső, apró kibillenést időben észrevesszük – megelőzhetjük a dominószerűen bedőlő állapotokat.
🔥 Az Agni – az élet tüze
Az ájurvéda szerint minden gyógyulás alapja az agni, azaz az emésztőtűz állapota. Ez nemcsak azt határozza meg, hogyan dolgozzuk fel az ételeinket – hanem az élményeinket, érzelmeinket is.
Egy kiegyensúlyozott agni az egyik legfontosabb tényező a fizikai és mentális jóllét szempontjából. A legtöbb terápiás folyamat első lépése tehát az agni megtisztítása, megerősítése, majd finomhangolása.
🌬️ A dóshák – a test finomenergetikai lenyomatai
Minden ember három alapvető működési elv (dósha) egyedi kombinációjával születik:
A dóshák aránya határozza meg testi-lelki alkati típusunkat. Az egyensúly kibillenése – amit gyakran a modern életmód, stressz, helytelen táplálkozás, cikluszavarok okoznak – vezet el a betegségekhez.
Az ájurvéda célja nem a dóshák eltüntetése – hanem a finom, belső egyensúly visszaállítása, ciklikusan, a természet ritmusához igazodva.
🥛 A tej kérdése – tisztelettel, de tudatosan
Az ájurvédikus étrend egyik alapeleme a tej – különösen a ghí, a tej és a joghurt formájában. Ugyanakkor fontos különbséget tennünk az indiai, füvet legelő, nyugodt tehenek tejéből készült termékek és a modern nyugati tejipar között.
A mai tejtermékek többsége – hormonkezelt, antibiotikumos, stresszelt állatok tejéből származik – sok esetben nem támogatja, hanem épp megterheli a szervezetet. Ezért bár a klasszikus ájurvédikus szövegek dicsérik a tej tápláló erejét, én személy szerint nem szoktam tejtermékeket ajánlani.
A ghí (tisztított vaj) azonban kivétel lehet. Ha jó minőségű, bio, hagyományos eljárással készült, sok esetben gyógyító hatású – különösen Váta- vagy hideg, száraz típusú kibillenések esetén, hiszen melegítő, stabilizáló, regeneráló minőségű.
💫 Az ájurvéda nem dogmarendszer – hanem élő, lélegző tudás
A célja nem az, hogy merev szabályok közé szorítson minket, hanem az, hogy segítsen újrahangolódni önmagunkra – a testünkre, a ritmusunkra, a valóságunkra.
Ezért nem hiszek abban, hogy egy Váta csak ezt eheti, egy Pitta csak azt – mert az élet nem statikus, és mi sem vagyunk azok.
Az ájurvéda a test mellett a pszichét és a lelket is figyelembe veszi. Nem tesz jót az embernek, ha folyamatos tiltások között él, és már csak azt látja, mit nem szabad. Ez a tudás inkább finoman terel, emlékeztet, kísér – mintsem korlátoz.
Az ájurvéda nekem erről szól:
🤝 Ájurvéda és TCM – más úton, ugyanoda
Ahogy a Hagyományos Kínai Orvoslás az öt elem rendszerével és a Qi áramlásával dolgozik, úgy az ájurvéda a dóshák, agni és ama fogalmaival segíti az egyensúly megértését.
Más a nyelvezet, más a térkép – de az út gyakran ugyanoda vezet: a belső ritmushoz való visszatéréshez.
Ezért a tanácsadásaim során gyakran integrálom mindkét rendszer szemléletét – a funkcionális medicina és a modern táplálkozástudomány eszközeivel kiegészítve.
Ez az, amit én 21. századi ájurvédának nevezek:
tisztelettel az ősi tudás felé, de tudatos adaptálással – a mai nők élethelyzetére, kihívásaira és lehetőségeire szabva.
💫 És végül: miért működik mégis?
Mert az ájurvéda nem kívülről akar helyrerakni – hanem belőled bontja ki azt, aki vagy.
Emlékeztet arra, amit lehet, sosem tanítottak:
„Az ájurvéda nem parancs – hanem meghívás. Egy gyengéd visszatérés önmagadhoz.”
Ősi rendszer, amely nem tüneteket kezel, hanem az egyensúly felborulására figyel. Segít megérteni a hormonális, emésztési és ciklikus működés hátterét. Az öt elem és az évszakok ritmusa alapján ad természetes, energetikai támogatást a testi-lelki harmónia visszaállításához.
🌿 Aromaterápia és rügyterápia – a természet illata és bölcsessége
Az illatok – csakúgy, mint a növények – régóta kísérik az embert a gyógyulás útján. Nemcsak testet, de lelket is simogatnak, finoman hangolnak – vissza önmagunkhoz.
Már az ókori Egyiptomban is felfedezték az illóolajok különleges erejét. A piramisok falai között olyan agyagedényeket találtak, amelyekben több ezer év után is megőrződött az olajok illata. Az egyiptomiak nem csupán balzsamozásra használták őket – hanem a test, az elme és a lélek tisztítására is. Illatokat párologtattak a szent terekben, keneteket alkalmaztak beavatásokhoz és gyógyításokhoz – tudták, hogy az illat hídként működik a látható és a láthatatlan között.
Az aromaterápia számomra nem pusztán „illatolás”. A megfelelő minőségű és célra kiválasztott illóolaj – megfelelő hordozóban, érzékenyen adagolva – finoman és mélyen képes támogatni. Akár egy rég elfeledett emlékhez segít hozzáférni, akár a test hormonális vagy idegrendszeri egyensúlyát segít újrahangolni.
🌿 Amikor az illat összeér a növénnyel
A fitoterápia – a gyógynövények célzott alkalmazása – és az aromaterápia kéz a kézben járnak. Nem versengenek, hanem kiegészítik egymást. Egy jól összeállított illóolaj-keverék és egy tudatosan választott gyógynövénykivonat egymást erősítve képesek támogatni egy-egy kibillent állapot visszarendeződését.
Sokszor használok rügyterápiás (gemmoterápiás) kivonatokat is – finom, mégis intenzív formái ezek a növényi támogatásnak. De nem hiszek a receptekben. Hiszek a szinergiában – abban, hogy a növények és az illatok egy-egy személyhez kapcsolódva válnak igazi gyógymóddá.
💧 Bázisolajok – az illatok bölcs hordozói
A bázisolaj nem csupán vivőanyag – önálló terápiás hatással is bír. Egyes olajok (pl. szezám, édesmandula, makadámia) megnyugtatnak, táplálnak, mások (pl. mogyoró, szőlőmag) mélyebbre viszik az illóolajokat, stimulálnak, könnyebben felszívódnak.
Ahogyan az illóolajokat, úgy a bázisolajokat is tudatosan választom ki – a cél, az állapot és az energetikai igények alapján.
🌍 Közös nyelvet beszélnek – nyugaton és keleten
Legyen szó a nyugati integrál fitoterápiáról, a rügyterápiáról, az antropozófus orvoslás finomhangolt rendszeréről, vagy a keleti ájurvéda és hagyományos kínai orvoslás több ezer éves bölcsességéről – mind ugyanazt vallják: hogy az ember test–lélek–szellem egysége, és a gyógyító növények nemcsak hatóanyagokat, hanem üzeneteket, energetikai mintázatokat is hordoznak.
Ez a holisztikus látásmód szövi át az én munkámat is – ahol az illatok, kivonatok, gyógynövények és beszélgetések mind együtt hangolnak vissza a belső egyensúlyhoz.
💫 Komplex támogatás – egy test, egy történet, egy egyensúly
Egy-egy hormonális kilengés, cikluszavar vagy a menopauza környéki kihívás nem választható le a teljes női működésről – ezért a támogatás sem lehet egysíkú.
A táplálkozás finomhangolása éppúgy része lehet a folyamatnak, mint az illóolajok tudatos használata, a célzott fitoterápia vagy a rügyterápia alkalmazása. Mindez kiegészülhet stresszkezeléssel, életmódbeli tanácsadással – és finoman átszövi az ájurvéda és a kínai medicina bölcsessége.
Mert ahogyan nincs két egyforma test – úgy nincs két egyforma egyensúlyhoz vezető út sem.
Nem egy újabb diéta – hanem kulcs a tested működésének megértéséhez. A funkcionális szemlélet az egyéni szükségleteidre figyel. Támogatja az emésztés, hormonrendszer, idegrendszer és anyagcsere működését – a hosszú távú egyensúly és vitalitás eléréséhez.
🥗 Testreszabott étrend – a belső egyensúlyodra hangolva
„Nem diétát adok – hanem kulcsot a saját testedhez.”
⚖️ Egészség – nem divatirányzat kérdése
Sokan gondolják, hogy „jól esznek”, mégis kimerültek, puffadtak vagy hormonálisan kibillentek.
Pedig nem a trendek számítanak (Paleo, Keto, TÉNÉ), hanem az, ami ténylegesen működik Neked – a Te hormonrendszered, anyagcseréd és élethelyzeted alapján.
A bio, mentes, zöld feliratok mögött is ott rejtőzhet az egyensúlytalanság. A táplálkozásod akkor tud igazán támogatni, ha a Te szervezetedre van hangolva – nem pedig mások elméleteire.
🔍 Mi az a funkcionális táplálkozás?
A funkcionális táplálkozás nem egy újabb irányzat, hanem egy szemlélet, amely:
🧭 Miben más ez a megközelítés?
A tanácsadás során figyelembe vesszük:
Nem hiszek az egyenétrendekben. Minden ember más – és ami húszévesen működött, az negyven felett lehet, hogy már nem.
🔬 A fiziológiai optimalizálás 4 pillére
🌾 A test egyedi – az étrended is legyen az
A teljes értékű növényi étrend (TÉNÉ) lehet kiváló eszköz bizonyos életszakaszokban – de nem univerzális megoldás.
Nem mindegy, hogy:
Hiába élünk ma Magyarországon – a testünk története sokkal régebbi, és máshonnan indul. Ez befolyásolja a hormonális működésedet, az emésztésedet, az energiaszintedet.
Ezért nem ideológiák, hanem a tested visszajelzései alapján dolgozom.
🧠 Miért nem mindig a „bölcs test” beszél?
Gyakran halljuk: „Edd, amit kívánsz – a tested úgyis tudja, mire van szüksége.”
Ez sokszor igaz – de csak akkor, ha a belső egyensúly nem borult meg.
Amikor a bélmikrobiomod kibillen, és a hasznos baktériumok helyett a patogének dominálnak, az ő „igényeik” is hatással lehetnek arra, hogy mit kívánsz meg – rövid távon.
Ezért a munkát mindig a bélrendszer regenerálásával kezdjük.
A funkcionális szemléletben ez a tisztulási szakasz olyan, mint egy „újraindítás” – és ebben a szakaszban a TÉNÉ nagyon hatékony eszköz lehet, mert:
Csak ezután tudjuk valóban tisztán látni, hogyan műkö
„Több vagy, mint a tüneteid – a gyógyulás egy út önmagad felé.” A holisztikus coaching segít összerakni a képet: nemcsak a tüneteket, hanem a kiváltó okokat, élethelyzetedet, hormonális és idegrendszeri egyensúlyodat is figyelembe vesszük. Mély önismereti kísérés és gyakorlati támogatás.
💬 „Amikor a tested suttog – ne várd meg, míg kiabálni kezd. Nézzünk rá együtt, mit üzen.”
„Több vagy, mint a tüneteid. A gyógyulás pedig nem egy protokoll – hanem egy út önmagad felé.”
🌿 Mit jelent a holisztikus egészség?
Az egészség nem csupán a betegség hiánya – hanem egyfajta egyensúly, ahol jól tudod érezni magad a testedben, a gondolataidban és az életedben. Egy olyan állapot, ahol a test, az elme és a lélek összhangban működik.
A health coaching ebben támogat: segít összerakni a kirakóst. A holisztikus szemlélet az embert teljes egészként látja – nem pusztán tünetek gyűjteményeként, hanem egyedi történettel, élethelyzettel és lehetőségekkel rendelkező lényként.
Megkeressük, mi állhat a tüneteid hátterében – és azt is, hogyan tudsz új szokásokat beépíteni, amelyek tartós változást hoznak. Nem gyors javításokat, hanem valódi átállást, ami hosszú távon is fenntartható.
🟢 Miért más ez, mint egy klasszikus tanácsadás?
🌱 Mit jelent a holisztikus egészség coaching?
Egy olyan szemléletű támogatási forma, amely az egész emberre figyel:
🧩 Mit jelent az, hogy funkcionális szemlélettel dolgozom?
Azt, hogy a funkcionális medicina alapelveit ötvözöm a coaching eszközeivel:
Nem hiszek az egységes protokollokban. Minden ember és minden élethelyzet más. Ugyanazon tünet mögött más gyökérok húzódhat meg – így a megoldás is egyedi kell legyen.
Munkám célja nem csupán a tünetek enyhítése – hanem az egészség, vitalitás és életöröm hosszú távú fenntartása.
🌼 Miben segít a health coaching?
🧰 Milyen eszközökkel dolgozom?
🤍 Miért érdemes hozzám fordulni?
„Minden ember egyedi, és minden gyógyulás személyes út.”
💬 Amit a legtöbben mondanak a közös munka végén:
„Végre nem éreztem magam furcsának, túl érzékenynek vagy ‘képzelgőnek’. A testem nyelvét kezdem megtanulni – és újra hiszek abban, hogy lehet jobban lenni.”
💬 A folyamat nem rólam szól – hanem Rólad.
📩 Ha úgy érzed, itt az idő…
És szeretnéd megtapasztalni, milyen az, amikor nem csak a panaszaidra figyelnek – hanem Rád is,
👉 írj nekem bizalommal, vagy foglalj időpontot egy első beszélgetésre.
Támogató tér, ahol nem tanácsokat kapsz – hanem meghallgatást. Rá tudsz nézni mélyebb mintáidra, működésedre, és felfedezheted, mire van valóban szükséged ahhoz, hogy önazonosabb, kiegyensúlyozottabb életet élhess. A változás belülről indul, külső nyomás nélkül, belső bizalommal.
💬 „Amikor a tested suttog – ne várd meg, míg kiabálni kezd. Nézzünk rá együtt, mit üzen.”
„Több vagy, mint a tüneteid. A gyógyulás pedig nem egy protokoll – hanem egy út önmagad felé.”
Az életünkben mindannyiunkkal előfordul, hogy elakadunk. Hogy nem látjuk a következő lépést. Hogy túl sok a hang kívül – és túl halk a hang belül.
A női life coaching és önismereti coaching egy olyan biztonságos, megtartó tér, ahol nem megmondják, mit tegyél – hanem segítenek meghallani, mit szeretnél igazán.
Nem tanácsadás. Nem pszichoterápia. Hanem egy fókuszált, támogató kísérés, amely segít abban, hogy tudatosabban ránézz a működésedre, a hozott mintáidra, a viselkedési sémáidra – és megtaláld azt az irányt, ami valóban hozzád illik.
✨ Mikor segíthet a life coaching?
💠 Amikor a test üzen
Gyakran keresnek fel úgy, hogy „minden rendben van – mégis valami nincs rendben”. A laborleletek jók, az étrend sem rossz… mégis ott van az állandó fáradtság, szorongás, alvászavar, fájdalom vagy hormonális kibillenés.
Ilyenkor nem elég a testet nézni – bele kell hallgatnunk a lélek történetébe is.
A stressz, a belső feszültségek, az elakadt érzelmek és tudattalan mintázatok (pl. önszabotázs, túlzott megfelelési vágy, régi hitrendszerek) idővel testi szinten is megjelenhetnek: emésztési problémák, hormonális zavarok, ciklusváltozások, gyulladások vagy akár autoimmun folyamatok formájában.
Az önismereti coaching során ezért mindig finoman figyelünk ezekre is:
🌿 A test nem hazudik
Ha figyelünk rá, mélyebb önismerethez vezethet. Nem az a cél, hogy minden titokra fény derüljön – hanem hogy egyre mélyebben visszatalálj önmagadhoz. Minden tünet egy lehetőség arra, hogy meghallgasd, mi zajlik benned.
🕯️ A test és az illatok is mesélnek
Személyes találkozásoknál gyakran hívok be illóolajokat is – nem illatosításként, hanem mint kapcsolódási hidat a tudatalattihoz. Egy-egy illat, ha jókor jön, mélyebb rétegeket tud megérinteni: elfeledett emlékeket, gyermekkori lenyomatokat, belső feszültségek gyökerét.
Ez a szubtilis aromaterápia finoman, de rendkívül hatékonyan működik – és nem szükséges hozzá semmiféle különleges tapasztalat, csak nyitottság.
🌱 Amit a legtöbben mondanak a folyamat végén:
„Végre valaki meghallgatott úgy, hogy nem akart megjavítani.”
„Úgy éreztem, újra hazataláltam magamhoz.”
„Rájöttem, hogy nem másnak kell megváltoznia – hanem nekem kell újra kapcsolódnom önmagamhoz.”
💫 Ez egy belső utazás – a saját ritmusodban
Ez nem egy megoldáslista. Ez egy belső felfedezőút – ahol te vagy a főszereplő. És mint minden valódi változás, ez sem egyenes vonalban halad, hanem rétegesen, ciklikusan, a saját tempódban.
Nincs elvárás – csak egy nyitott tér, ahol végre nem kell másnak lenned, csak önmagadnak.
📩 Ha úgy érzed, itt az ideje meghallani a saját hangod…
A jógaterápia nálam nem edzés, hanem öngondoskodás – mozgás és jelenlét a női test–lélek ritmusához igazítva. Ájurvédikus szemlélettel, hormonális és idegrendszeri állapothoz illesztve segít visszatalálni az egyensúlyhoz – dinamikusabb vagy megengedőbb gyakorlással, a ciklushoz hangolva.
✨ „Nem kell hajlékonynak lenned. Elég, ha jelen vagy.”
🌿 A női test – a bölcsesség tere
A jóga eredetileg Indiában férfiak számára kialakított spirituális és fizikai rendszerként jött létre. A fiatal fiúk gyakran már gyermekkoruktól kezdve, mestereik irányítása alatt, szigorú ásrami környezetben gyakoroltak. Az ászanák – vagyis testhelyzetek – hagyományosan az ő fizikai adottságaikhoz igazodtak: zártabb csípőszerkezethez, más belső szerveződéshez, lineáris, célorientált működéshez.
Mi, nők, ezzel szemben ciklikusan működünk. Szülünk, változunk, átalakulunk – testileg, hormonálisan, érzelmileg. Nemcsak más a testalkatunk, hanem más ritmus vezérel minket belülről is.
Ezért a női jóga nem pusztán a klasszikus jóga „finomabb” változata, hanem egy egészen másfajta megközelítés: nem a teljesítményről szól, hanem önismeretről, belső figyelemről – és arról, hogy újrahangolódjunk arra, akik vagyunk – éppen most.
A női minőség lényege az áramlás. A változás. A megújulás képessége.
A női testben ott van a csend ereje, a hajlékonyság, az óriási teherbírás – mindaz, ahogyan mi nők vagyunk a világban. Ez a test nemcsak szépség: ez maga az élet bölcsője. A női test nem pusztán fizikai forma – hanem szakrális tér. Egy csoda. Egy varázslat. És ez a csoda te magad vagy.
A női jóga ezt nem kívülről rakja rád – hanem belőled bontja ki. Segít emlékezni arra, amit talán sosem tanítottak meg:
Ezért dolgozunk olyan sokat a csípővel – nemcsak azért, mert a női test ott a legzártabb, hanem mert ott hordjuk a múlt súlyát. Családi terheket, kimondatlan fájdalmakat, eltemetett emlékeket.
Volt olyan gyakorló, aki egy csípőnyitó pózban egyszer csak zokogásban tört ki – nem azért, mert gyenge volt, hanem mert éppen ott, akkor, valami mélyről kiszabadult.
A női jóga ehhez ad teret. Nem sürget, nem értékel, nem minősít – csak tart. Mint egy jó méh. Mint az anyaméh: befog, ringat, elenged.
🌸 Egy emberi tanár – egy emberi úton
Én sem vagyok tökéletes. Vannak napok, amikor nehéz ráállni a jógaszőnyegre. Van, hogy amit tegnap még könnyedén megcsináltam, ma nem megy. És ez rendben van. Mert a jóga nem a hajlékonyságról szól. Nem a tökéletességről. Hanem arról, hogy újra és újra legyőzzük a kis ördögöt a fejünkben – és megjelenünk. A szőnyegen. Önmagunkért.
Ezért tartom fontosnak, hogy a gyakorlás:
Itt nem 5 kilót fogsz leizzadni egy óra alatt – hanem megtanulod újrahuzalozni az idegrendszered. Kapcsolódni a testedhez. Meghallani, mire van szükséged.
💫 Jógaterápia – test, lélek, ciklus
A jógaterápia egy teljesen személyre szabott gyakorlás, amely figyelembe veszi:
A hormonális egyensúly jógával való támogatása különösen fontos perimenopauza idején, cikluszavaroknál vagy stressz okozta kibillenések esetén is.
Nem sablonprogramot kapsz. Nem „egy kis ebből, egy kis abból” típusú gyakorlást, hanem egy tudatosan felépített, kísért folyamatot – mert hiszek abban, hogy csak így tudunk valóban gyógyulni.
🩷 Miben más a női jóga nálam?
🌙 Jógaformák, amiket alkalmazok munkám során
🌸 Női jóga
🌺 Jógaterápia (ájurvédikus szemlélettel)
Az egyéni jógaterápia ciklusbarát módon segít visszatalálni a saját ritmusodhoz – testileg és lelkileg is.
💮 Yin jóga
🤰 Kismama jóga
A 13–14. héttől javasolt
💤 Jóga nidra
✨ Mire számíthatsz nálam?
💗 A női jógaterápia Budapest szívében elérhető nálam – ha olyan jógát keresel, amely valóban rólad szól.
✨ Kinek ajánlom?
📩 Ha megszólított valamelyik sor...
Szeretettel várlak. Foglalj időpontot, vagy írj bizalommal.
„Nem vagy kevés – ha csak annyit teszel, hogy megjelensz. Mert a valódi gyakorlás nem tökéletes – hanem őszinte.”
„Amikor a természet nem ellenség, hanem szövetséges.” A test–lélek egységét tisztelő szemlélet, amely az embert nem darabjaiban, hanem egészében látja. Gyökerei ősi tudásban rejlenek – és ma is segítenek visszatalálni az egyensúlyhoz. Természetes eszközök, együttérző jelenlét, ciklikus szemlélet.
💬 „A természet mindenben ott van: a gyógyulás kulcsa gyakran nem kívül, hanem belül rejlik. Figyelj, és megérted, mit súg.”
– Hildegard von Bingen
Volt idő, amikor az orvoslás nem steril eszközökkel, hanem füvekkel, főzetekkel, imával, rituáléval, illatokkal, hangokkal és érintéssel gyógyított. Amikor a gyógyító nem csak a test betegségeit látta – hanem a lélek rezdüléseit is figyelte. A természetgyógyászat ezt a tudást hordozza tovább – holisztikus szemlélettel, az ember és a természet közötti mély kapcsolatból táplálkozva.
Az európai hagyományban a természetgyógyászat gyökerei évszázadokra nyúlnak vissza: javasasszonyok, füvesemberek, gyógyító szerzetesek, parasztorvosok adták tovább egymásnak generációkon át azt a bölcsességet, amely a természet figyeléséből, megéléséből és megtapasztalásából formálódott.
A gyógynövények nem csak hatóanyagok voltak – hanem szövetségesek. Minden növénynek lelke, szándéka, energetikája volt. Tudták, mikor kell gyűjteni, milyen állapotban kell szedni, és milyen imát kell mondani közben.
„Az ember olyan, mint a világ, amelyben él.”
– Hildegard von Bingen
✨ Hildegard von Bingen – a természetgyógyászat misztikus úttörője
A 12. században élt Hildegard von Bingen bencés apátnő, orvos, zeneszerző és misztikus – az egyik legkülönlegesebb alakja az európai természetes gyógyításnak. Munkásságában a testi-lelki-spirituális egészség egysége jelenik meg.
Kézirataiban – mint a Physica és a Causae et Curae – nemcsak gyógynövényeket sorol fel, hanem azok energetikai minőségeit, lelki hatásait is részletezi. Hildegard szerint a betegségek mögött gyakran a lélek „zenétlensége” áll – és a gyógyítás nem más, mint visszahangolás az eredeti harmóniára.
Tudása korát megelőzte. A növények, ásványok, ételek és hangok terápiás hatásait már akkor rendszerezte, amikor a „modern orvoslás” még nem is létezett.
🌱 A természetgyógyászat szemlélete
A természetgyógyászat – legyen szó fitoterápiáról, életmódtanácsadásról, talpmasszázsról vagy bélflóra-regenerálásról – mindig az egész embert látja. Nem csak a szervet, nem csak a tünetet – hanem az egyént: a történetét, a ritmusát, a kibillenéseit.
A megelőzés itt központi elv: a cél nem a betegség elnyomása, hanem annak megértése és visszafordítása – még mielőtt testet öltene.
Kínában egykor az orvost addig fizették, amíg a család egészséges volt. Ha megbetegedtek, a gyógyító nem kapott ellátást – hiszen nem teljesítette a feladatát: a megelőzést.
A természetgyógyászat nemcsak tudás, hanem bizalom – az ember öngyógyító erejébe és a természet finom intelligenciájába vetett hit. Az eszköztára ezért változatos és személyre szabható:
🤝 Health Coaching és természetgyógyászat – különböző nyelveken, hasonló szívvel
Bár a természetgyógyászat inkább német nyelvterületről ered, míg a health coaching az angolszász világból, a két rendszer lényegi alapjai meglepően hasonlóak.
A természetgyógyászat gyakran dolgozik eszközökkel és terápiákkal, míg a health coaching sokszor a belső folyamatokat, motivációt, akadályokat térképezi fel. De mindkettő az önismereten és a felelősségvállaláson keresztül vezet vissza az egyensúlyhoz.
Ezért van, hogy én a munkám során a kettőt ötvözöm. Mert hiszem, hogy a modern embernek egyszerre van szüksége érzelmi támogatásra, életmódbeli iránymutatásra és természetes eszközökre – ahogy azt a régiek is tudták, csak más szavakkal.
💡 Vizuális ötlet: Hildegard sziluett vagy kézírás-részlet grafikai elemként használható a designban (idézetposzter, háttérkép)
A várandósság, szülés és gyermekágy érzékeny, mégis erőt adó időszakok. Természetes módszerekkel, empatikus jelenléttel és tápláló támogatással kísérlek végig – hogy kapcsolódni tudj önmagadhoz és az új élethez. A hormonális, lelki és fizikai változásokhoz illeszkedő egyéni támogatással, biztonságos térben.
💬 „Ha nem gondoskodunk minden kisbabáról gyengédséggel és rengeteg szeretettel, akkor hogyan is tudnának igazán szeretni és bízni?” – Robin Lim
🤍 A várandósság és a gyermekágy időszaka
Ez egy nő életének egyik legérzékenyebb, legformálóbb szakasza. Hosszú időn át természetes volt, hogy ilyenkor nem voltunk egyedül. Ott voltak az asszonykörök, a női jelenlét, a tapasztalatot átadó idősebb nők. Ma azonban sokszor csak az információk túltengése, a magány és az elbizonytalanodás marad.
Én magam is átéltem, milyen az, amikor ez a finom, megtartó háttér hiányzik.
Saját élményeim
Az első szülésem során fiatalon, a családomtól távol, egy számomra ismeretlen egészségügyi rendszerben találtam magam. Akkor még nem tudtam, hogyan készülhetnék tudatosan, és hogyan bízhatnék jobban a testemben. A kiszolgáltatottság érzése, a szülés utáni testi fájdalmak, a távolságtartás, az anyaság első pillanatainak nehézségei mély nyomot hagytak – és hosszú időre elbizonytalanítottak a női testem működésében is.
De később lehetőségem volt másként átélni. A második várandósságomra már felkészülten, tudatosan hangolódtam rá – jógával, légzéssel, vizualizációval, testtudattal. Ez a szülés méltó volt: természetes, lassú, figyelemben tartott, és minden pillanatában jelen lehettem. A lányomat azonnal magamhoz ölelhettem, végig együtt maradtunk – és ez a bensőséges indulás egészen más ívet adott az anyaságnak is.
Ez a két élmény – a hiány és a teljesség – tanított meg arra, mennyire fontos, hogy ne legyünk egyedül.
Hogy legyen mellettünk valaki, aki ért, aki tart, aki emlékeztet: benned van az erő.
🤍 Ma ezért kísérek más nőket is szívvel-lélekkel.
Hiszem, hogy minden nőnek joga van ahhoz, hogy támogatva, felkészítve és meghallgatva élhesse meg a várandósságát, a szülését és a gyermekágyas időszakot. Nem orvosként, hanem nőként, anyaként, dúlai szemlélettel – megértéssel, tapasztalattal, jelenléttel.
Személyre szabott kísérésre van lehetőség – akár a várandósság alatt, akár a gyermekágy idején (személyesen vagy online).
Természetes módszerekkel (jógával, illóolajokkal, életmódtámogatással, hormonális egyensúlyhangolással) dolgozunk, mindig a te életed ritmusára hangolva, a Te igényeidhez igazítva, hiszen nincs két egyforma történet.
„A gyermekágy számtalan próbatételt tartogat. Újdonsült anyaként egyszerre kell gyógyítani a testedet, erősítened a lelkedet, élesítened az elmédet, beosztanod az idődet, és egyensúlyt teremteni a kisbaba érkezése előtti és a mostani életed között. Elképesztően sok munka. De nők nemzedékei, egyik a másik után, elvégzik.”
📩 Ha szeretnéd, hogy veled legyen valaki ezen az úton...
...aki nem irányít, csak finoman kísér – szeretettel várlak.
2083 Solymár, Toldi utca 32/a
+3620 542 0825
info@drszakonyiorsolya.hu
Legal Notice: The information provided on this site is for informational purposes only and does not substitute medical diagnosis or treatment.
Privacy: The processing of personal data is carried out in accordance with the applicable GDPR and Hungarian legislation.
© 2025 Essentia Flow by Orsi | All rights reserved.
„Ha nem gondoskodunk minden kisbabáról gyengédséggel és rengeteg szeretettel, akkor hogyan is tudnának igazán szeretni és bízni?” – Robin Lim
A várandósság és a gyermekágy időszaka egy nő életének egyik legérzékenyebb, legformálóbb szakasza. Hosszú időn át természetes volt, hogy ilyenkor nem voltunk egyedül. Ott voltak az asszonykörök, a női jelenlét, a tapasztalatot átadó idősebb nők. Ma azonban sokszor csak az információk túltengése, a magány és az elbizonytalanodás marad.
Én magam is átéltem, milyen az, amikor ez a finom, megtartó háttér hiányzik.
Az első szülésem során fiatalon, a családomtól távol, egy számomra ismeretlen egészségügyi rendszerben találtam magam. Akkor még nem tudtam, hogyan készülhetnék tudatosan, és hogyan bízhatnék jobban a testemben. A kiszolgáltatottság érzése, a szülés utáni testi fájdalmak, a távolságtartás, az anyaság első pillanatainak nehézségei mély nyomot hagytak – és hosszú időre elbizonytalanítottak a női testem működésében is.
De később lehetőségem volt másként átélni. A második várandósságomra már felkészülten, tudatosan hangolódtam rá – jógával, légzéssel, vizualizációval, testtudattal. Ez a szülés méltó volt: természetes, lassú, figyelemben tartott, és minden pillanatában jelen lehettem. A lányomat azonnal magamhoz ölelhettem, végig együtt maradtunk – és ez a bensőséges indulás egészen más ívet adott az anyaságnak is.
Ez a két élmény – a hiány és a teljesség – tanított meg arra, mennyire fontos, hogy ne legyünk egyedül.
Hogy legyen mellettünk valaki, aki ért, aki tart, aki emlékeztet: benned van az erő.
🤍 Ma ezért kísérek más nőket is szívvel-lélekkel.
Hiszem, hogy minden nőnek joga van ahhoz, hogy támogatva, felkészítve és meghallgatva élhesse meg a várandósságát, a szülését és a gyermekágyas időszakot. Nem orvosként, hanem nőként, anyaként, dúlai szemlélettel – megértéssel, tapasztalattal, jelenléttel.
Személyre szabott kísérésre van lehetőség – akár a várandósság alatt, akár a gyermekágy idején (személyesen vagy online).
Természetes módszerekkel (jógával, illóolajokkal, életmódtámogatással, hormonális egyensúlyhangolással) dolgozunk, mindig a te életed ritmusára hangolva, a Te igényeidhez igazítva, hiszen nincs két egyforma történet.
„A gyermekágy számtalan próbatételt tartogat. Újdonsült anyaként egyszerre kell gyógyítani a testedet, erősítened a lelkedet, élesítened az elmédet, beosztanod az idődet, és egyensúlyt teremteni a kisbaba érkezése előtti és a mostani életed között. Elképesztően sok munka. De nők nemzedékei, egyik a másik után, elvégzik.”
Ha szeretnéd, hogy veled legyen valaki ezen az úton, aki nem irányít, csak finoman kísér – szeretettel várlak.
🌿 Aromaterápia és rügyterápia – a természet illata és bölcsessége
Az illatok – csakúgy, mint a növények – régóta kísérik az embert a gyógyulás útján. Nemcsak testet, de lelket is simogatnak, finoman hangolnak – vissza önmagunkhoz.
Már az ókori Egyiptomban is felfedezték az illóolajok különleges erejét. A piramisok falai között olyan agyagedényeket találtak, amelyekben több ezer év után is megőrződött az olajok illata. Az egyiptomiak nem csupán balzsamozásra használták őket – hanem a test, az elme és a lélek tisztítására is. Illatokat párologtattak a szent terekben, keneteket alkalmaztak beavatásokhoz és gyógyításokhoz – tudták, hogy az illat hídként működik a látható és a láthatatlan között.
Az aromaterápia számomra nem pusztán „illatolás”.
A megfelelő minőségű és célra kiválasztott illóolaj – megfelelő hordozóban, érzékenyen adagolva – finoman és mélyen képes támogatni. Akár egy rég elfeledett emlékhez segít hozzáférni, akár a test hormonális vagy idegrendszeri egyensúlyát segít újrahangolni.
🌿 Amikor az illat összeér a növénnyel
A fitoterápia – a gyógynövények célzott alkalmazása – és az aromaterápia kéz a kézben járnak. Nem versengenek, hanem kiegészítik egymást. Egy jól összeállított illóolaj-keverék és egy tudatosan választott gyógynövénykivonat egymást erősítve képesek támogatni egy-egy kibillent állapot visszarendeződését.
Sokszor használok rügyterápiás (gemmoterápiás) kivonatokat is – finom, mégis intenzív formái ezek a növényi támogatásnak.
De nem hiszek a receptekben. Hiszek a szinergiában – abban, hogy a növények és az illatok egy-egy személyhez kapcsolódva válnak igazi gyógymóddá.
💧 Bázisolajok – az illatok bölcs hordozói
A bázisolaj nem csupán vivőanyag – önálló terápiás hatással is bír.
Egyes olajok (pl. szezám, édesmandula, makadámia) megnyugtatnak, táplálnak, mások (pl. mogyoró, szőlőmag) mélyebbre viszik az illóolajokat, stimulálnak, könnyebben felszívódnak.
Ahogyan az illóolajokat, úgy a bázisolajokat is tudatosan választom ki – a cél, az állapot és az energetikai igények alapján.
🌍 Közös nyelvet beszélnek – nyugaton és keleten
Legyen szó a nyugati integrál fitoterápiáról, a rügyterápiáról, az antropozófus orvoslás finomhangolt rendszeréről, vagy a keleti ájurvéda és hagyományos kínai orvoslás több ezer éves bölcsességéről – mind ugyanazt vallják:
hogy az ember test–lélek–szellem egysége, és a gyógyító növények nemcsak hatóanyagokat, hanem üzeneteket, energetikai mintázatokat is hordoznak.
Ez a holisztikus látásmód szövi át az én munkámat is – ahol az illatok, kivonatok, gyógynövények és beszélgetések mind együtt hangolnak vissza a belső egyensúlyhoz.
💫 Komplex támogatás – egy test, egy történet, egy egyensúly
Egy-egy hormonális kilengés, cikluszavar vagy a menopauza környéki kihívás nem választható le a teljes női működésről – ezért a támogatás sem lehet egysíkú.
A táplálkozás finomhangolása éppúgy része lehet a folyamatnak, mint az illóolajok tudatos használata, a célzott fitoterápia vagy a rügyterápia alkalmazása.
Mindez kiegészülhet stresszkezeléssel, életmódbeli tanácsadással – és finoman átszövi az ájurvéda és a kínai medicina bölcsessége.
Mert ahogyan nincs két egyforma test – úgy nincs két egyforma egyensúlyhoz vezető út sem.